Malarze

Josef Krieger


Jóżef Krieger (ur. 10 marca w Salzburgu; zm. 10 Marca 1914 w Zurichu) był austriackim malarzem obrazów panoramicznych.

Po uzyskaniu wykształcenia w Akademii Sztuki Pięknych w Wiedniu Krieger zamieszkał na parę lat w Niemczech Północnych, tam również tworzył. Miedzy innymi odniósł sukces wystawiając swoje dzieła na wielkim wernisażu w Lubecku , który odbył się w 1878 roku.

W późniejszych latach został asystentem monachijskiego malarza Bruna Pilgheina. W tym czasie asystentami byli także Józefem Block i Johannem Adalbertem Heine. Pracowali oni wspólnie nad panoramą Ukrzyżowanie Chrystusa. Krieger miał już praktykę przy malowaniu panoram, bowiem wcześniej pracował nad obrazem panoramicznym Bitwa pod Weissenburgiem u Louisa Brauna.

1887 rozpoczął podróż po Norwegii, chcąc nauczyć się więcej. Uwieńczeniem podróży był obraz Panorama Północnych Landów. Ten obraz namalował w Berlinie w 1888 roku.

Kilka lat później został asystentem w pracowni malarza Gebharda Fugela u pomagał mu w realizacji obrazu panoramicznego Ukrzyżowanie Chrystusa.

Józef Krieger zmarł w swoje 66 urodziny w Zurychu.

Źródło: Wikipedia


Józef Ryszkiewicz (ojciec)


Józef Ryszkiewicz (ojciec), (ur. 1856, zm. 1925) – polski artysta malarz, ojciec malarza Józefa Ryszkiewicza (syna) (1888-1942). Studiował malarstwo w warszawskiej Klasie Rysunkowej (pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Cypriana Lachnickiego), kontynuował studia od roku 1875 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w pracowni malarstwa batalistycznego Bogdana Willewaldego. Uzupełniał studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Sandora Wagnera.

Po powrocie do Warszawy działał w zarządzie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i w latach 1900-1912 był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Wystawiał obrazy w warszawskiej „Zachęcie” i w latach 1897-1901 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Jego obraz „Śmierć markietanki” został odzaczony brązowym medalem na Powszechnej Wystawie w Paryżu w roku 1900.

Zajmował się głównie malarstwem krajobrazowym i batalistycznym, scenami rodzajowymi i historycznymi.

Źródło: Wikipedia

© 2014-2016. All Rights Reserved. Powielanie informacji zawartych na stronie głównej i podstronach tj. pocztówki, zdjęć, logo, grafik, tekstu jest zabronione i wymaga zgody. Zdjęcia, pocztówki, znaki, symbole, loga graficzne, teksty występujące na stronie należą do ich twórców i zostały użyte przez autora strony wyłącznie w celach informacyjnych.