Obrazy wystawiane w Rotundzie


Pierwszym obrazem wystawianym był obraz panoramiczny „Ukrzyżowanie Chrystusa Pana”. Obraz został namalowany przez monachijskich malarzy Józefa Kriegera i Karla Froscha (wg innych źródeł obraz miałby być namalowany przez Stanisława Radziejowskiego, Antoniego Piotrowskiego i przez Ludwika Bollera) w 1896 i miał wymiary 1000 x 9400 cm. Panorama przedstawiała Jerozolimę z jej ulicami, domami i scenami rodzajowymi z udziałem mieszkańców na tle otaczających ją wzgórz. Centralnym elementem obrazu została scena z ukrzyżowanym Jezusem i grupą zrozpaczonych uczniów i krewnych u stóp krzyża. Inicjatorem powstania tej panoramy był Henryk Lgocki, który zamówił ją na potrzeby budowanej w Częstochowie rotundy. Nieznane są dokładne losy tego obrazu. Według krótkiej notatki prasowej w Kraju z 1901 że był wystawiany w Kijowie. Możliwe że mógł zostać tam wypożyczony na krótki okres. Potem mamy kolejną informację prasową w Dzienniku Częstochowskim z 1 marca 1906 roku, że w rotundzie Częstochowskiej był wystawiana Panoramy Golgoty. Może chodzi o ten sam obraz.


fragment obrazu „Ukrzyżowanie Chrystusa Pana”,
Kliknij na obraz by zobaczyć cały obraz.

Kolejnym obrazem wystawiany tam była Diorama „Oblężenie Częstochowy przez Szwedów” Józefa Ryszkiewicza. Prace nad dioramą Józef Ryszkiewicz rozpoczął na początku 1896. Obraz miał premierę w Warszawie w pierwszym kwartale 1898 roku w Salonie Artystycznym Aleksandra Krywulta, mieszczącego w Hotelu Europejskim. W Częstochowie był wystawiany przez kilka miesięcy w 1899 roku w kolejnych latach 1906, 1907, 1910, 1912 i w 1913 roku.


Józef Ryszkiewicz „Oblężenie Częstochowy przez Szwedów”

Dioramą nazywany jest także rodzaj panoramy, obrazu malowanego na przezroczystej tkaninie, z obu stron jednocześnie, co przy odpowiednim oświetleniu daje wrażenie pełnoplastyczności przedmiotów.

Potem były wystawiane inne obrazy :

Obrazy Józefa Męn(?)cin-Krzesza

  • Cykl z 7 obrazów „Ojcze nasz”
  • Cykl z 7 obrazów „Matka
  • „Sen Dzieciny Jezus”
  • „Chrystus wśród tłumów”
  • „Anioł litości”
  • „Na rozstajnych drogach”
  • „Jadwiga, królowa Polski”
  • „Święta Cecylia

Prawdopodobnie już od roku 1907 obiekt pełni różne funkcje głównie było tam Kino „Panorama” oraz organizowali tam rożne imprezy np. akademie, odczyty itd., imprezy sportowe.



strzałka do góry